Redusert merverdiavgift for vann- og avløpsgebyr fra 1. juli 2025

Stortinget har vedtatt at merverdiavgiften (MVA) for vann og avløp skal reduseres fra 25% til 15% fra 1. juli 2025.

Innhold

Fant du det du lette etter?

Takk for din tilbakemelding

hva forsøkte du å finne?


Vedtaket ble gjort i forbindelse med behandlingen av Statsbudsjett for 2025. Endringen vil tre i kraft 1. juli 2025 og gjelder kommunale vann- og avløpsgebyrer (ikke feiing og renovasjon).

Endringen vil bidra til å redusere levekostnadene for husholdninger som har opplevd å få kjøpekraften redusert som følge av høy prisvekst og økt rente.

Hvordan påvirker dette din faktura?

Søndre Land kommune fakturerer kommunale eiendomsgebyrer etterskuddsvis. Det betyr at denne endringen først vil komme til syne på fakturaen som sendes ut 20. juli med forfall 20. august. Noen har etterlyst endringen i forbindelse med fakturaen som ble sendt ut 20. juni med forfall 20 .juli. Men den gjelder altså for juni måned.

Les mer om fakturering av kommunale eindomsgebyrer her


Publisert: 07.07.2025 13.00.49
Sist endret: 07.07.2025 13.04